The East Coast Surfing Hall of Fame is dedicated to the preservation of the history and heritage of East Coast Surfing and to enshrine forever the people who have been responsible for its development and growth, and to preserve, protect and record the legacy and historically valuable lore of East Coast Surfing.

1996

David Aaron*
Joey Roher Adric
Kathy Jo Anderson
Ron Dimenna
Ed Fawess
Fred Grosskruetz*
Charlie Keller*
Bette Marsh*
Greg Noll*
Jim Phillips
Gaulden Reed*
Joe Roland
Flea Shaw
Fletcher Sharpe
Ruben Snodgrass*
Bill Whitman*
Dudley Whitman*
Balsa Bill Yerkes

Tom Blake*
Charlie Baldwin
Warren Bolster*
Duke Boyd*
Babe Braithwaite*
John Carey*
Bruce Clelland
Janice Domorski DeMetroplis
Renee Eisler
Sam Gornto
Bob Hawkins
Graham Dusty Hinnant*
Mike Howes*
Greg Loehr
Tommy McRoberts*
Buddy Pelletier*
Henry “Stretch” Pohl*
Rick Rassmusen*
Rich Salick*
John Smith*
Joe Twombly*

Jeff Crawford
Linda Davoli
Bill Frierson
Howie Lyon*
John “Chummer” McCranels*
Mike Oppenheimer
Lisa Muir Wakley
Bruce Walker

Bill Curry
Pete Dooley
Lewis Graves*
Wes Laine
Isabel McLaughlin
Kathy Phillips
Larry Pope
Phil Salick
Lynn Vignetti Thomas
Renee Whitman Zabourek

Will Allison
Bill Bringhurst
Tom Dugan
Howie Goldsmith
Richard Graham*
Mary Ann Hayes
Matt Kechele
Dick Meseroll
Pat Mulhern
Sam Reid*
Freida Zamba

Lisa Andersen
Jim Cartland
Todd Holland
Charlie Kuhn
Bob Mignogna
Ted James*
Richard Lisiewski*

Sharon Wolfe Cranston
Bud Gardner*
Sue Lloyd Hogan
Ross Houston
Jeff Klugel
Scott Mc Cranels
George Miller
Bob Rohmann
Doug Waters

Barbie Belyea
Tim Briers
Shagg Catri
Kirk Cottrell*
Bill Feinberg
John Holeman
Larry Miniard
Sean Slater
Kevin Welsh
Pat McCoy Wilcox

David DCB Balzerak
Shea Lopez
Allan Margolis*
Mike Martin*
Donny Mulhern*
Greg Mungall
Michael Nemo Nemnich
Dean Randazzo
Christel Rover
Les Shaw

Media Pioneers
Paul Chapey
Doug Fiske
Ed Greevy
John Gundersen
Carl T. Herrman
Dick Van Winkle*

2016
Ben Bourgeois
Scott Buseby
David Carson
Alexander Hume Ford*
Kevin Grondin
Bill Johnson
Skill Johnson
Mickey McCarthy*
Greg “Grog” Mesanko
David Nuckles
Debra Swaney
Tyler Callaway
Tony Caramanico
Adele Faba Berenda
Jesse Fernandez
Bill Hartley
Damien Hobgood
Pete Hodgson
Will Lucas*
Richard “Dickie” Munson
Bobby Owens
Lewis Earl “Hoppy” Swarts*
2022

*Deceased

IN PERPETUITY

Candidates submitted in prior years who were Nominated and appeared on the ballot, but not Inducted, will remain on an “In Perpetuity” list and are available for Selection in 2024 and every induction cycle thereafter.

Beschen, Mike
Bolander, Bill
Brophy, Drew
Bryant, Toni
Carulli, Lisa
Davis, Elaine
Duerr, Scott
Finnegan, William
Giordano, Tony
Heavysides, Ron
Heritage, Brian
Holmes, Bill “Holmsey”
Jones, Darrell
Levy, Dave
Mann, Mike
Mattison, Sean
McCoy,Maurice
McNair, Kem
Morcom, Todd
Morrow, Tom
Neustadter, Mark
Olsen, Eric
Pell, Ross
Polk, Nanci
Revel, Gary
Scruggs, Roger
Stokes, Brenda
Tanner, Glenn
Troniec, Vince
Turner, Beezer
Weisbecker, Allen
West, Carl “Tinker”